Ako sa postarať o trávnik po zime?

Pripravili sme pre vás pár základných krokov, ktorými správne naštartujete svoj trávnik po zime.

Audit závlahy – ak máte závlahový systém jar je ideálnym obdobím na vykonanie auditu závlahy. Pozostáva z kontroly funkčnosti a efektívnosti závlahového systému. Pri audite sa kontroluje stav postrekovačov a trysiek, dostrek postrekovačov, rovnomernosť prekrytia, stav čerpadla, prípadné iné poruchy alebo chyby na závlahovom systéme. Správnosť nadstavenia a funkčnosti závlahy vo významnej miere ovplyvňuje kvalitu a stav trávnika v priebehu sezóny. Odporúčame nepodceňovať toto opatrenie.

Nerovnomerne zavlažený trávnik

Nerovnomerne zavlažený trávnik

Diagnostika stavu trávnika – diagnostika výskytu chorôb po zimnom období. Najčastejšou chorobou, ktorá sa na trávnikoch po zime vyskytuje je pleseň snežná (Fusarium nivale / Microdochium nivale / Monographella nivalis ). Paradoxne sa na trávnikoch môže vyskytovať aj v rokoch, kedy bola snehová prikrývka iba minimálna alebo sa nevyskytovala vôbec. Vzniká z dôvodu nesprávneho ošetrenia trávnika v jesenných mesiacoch – napríklad hnojenie trávnika na jeseň hnojivami s vysokým obsahom dusíka, nedostatok draslíka alebo ak nestihnete trávnik na jeseň poslednýkrát pokosiť a ponecháte porast príliš vysoký. Pleseň snežná sa radí medzi hubové ochorenia a jej výskyt a šírenie sa eliminuje aplikáciou fungicídnych postrekov s obsahom účinnej látky azoxystrobín. Registrovaných prípravkov v maloobchodných baleniach s touto účinnou látkou na trhu ubúda, preto odporúčame povolať si odborníkov, ktorí majú prístup k účinným postrekovým látkam.

Pleseň snežná v trávniku

Pleseň snežná v trávniku

Vyčistenie trávnika – z trávnika odporúčame na jar odstrániť všetky nečistoty – lístie, konáre, plody, šišky.

Vyrovnanie trávnika – vyrovnanie nerovností, dier, krtincov alebo kôpok po dážďovkách. Pri väčších nerovnostiach použite na vyrovnanie trávnikový substrát, pri menších nerovnostiach kremičitý piesok, prípadne zmes substrátu a piesku.

Kôpky po dážďovkách v trávniku

Kôpky po dážďovkách v trávniku

Vertikutácia trávnika – dôležitý úkon, ktorý sa vykonáva v jarných a jesenných mesiacoch z trávnika odstráni plsť, odumreté a suché časti trávnika a časti trávnika, ktoré boli prípadne napadnuté hubovým ochorením. Porast bude po tomto úkone lepšie prijímať živiny a vodu. Trávnik bude po tomto úkone vyzerať zničene, ale v priebehu nasledujúcich mesiacov sa vám odvďačí zdravým vzhľadom.

Hnojenie trávnika – na jar aplikujeme po vertikutácii do trávnika hnojivá s vyšším obsahom dusíka, ktorý trávnik naštartuje. Ideálne je voliť hnojivá, ktoré obsahujú okrem dusíka vyrovnaný podiel živín a mikroelementov. Na výber sú hnojivá s okamžitým účinkom alebo s postupným uvoľňovaním živín. Našou overenou variantou je aplikácia tekutého hnojiva s okamžitým účinkom a následne aplikácia granulovaného hnojiva s postupným uvoľňovaním živín. Táto kombinácia je u našich zákazníkov veľmi obľúbená. Pozor! Odporúčame používať kvalitné hnojivá a aplikátory na hnojivá pre zaručenie výsledného efektu rovnomerného pohnojenia. Pri nerovnomernej aplikácii dochádza k tvorbe ,,máp" na trávniku a môže dôjsť až k spáleniu trávnika.

Aerifikácia trávnika plnými hrotmi – úkon, pri ktorom sa do trávnika urobí veľké množstvo dier zabezpečí prevzdušnenie trávnika. Prostredníctvom vzniknutých dier sa do pôdneho profilu dostane vzduch a trávnik sa po zime ,,nadýchne ". Tento úkon taktiež vo významnej miere zabezpečí lepší príjem živín a vody trávnikom. Otvorenie pôdneho profilu aerifikáciou sa často využíva aj na dodatočnú aplikáciu mykoríznych prípravkov alebo  elementárnej síry, ktorá zabezpečuje znižovanie pôdneho pH. Viac o týchto prípravkoch nabudúce. 😉 Aerifikáciu je vhodné vykonávať viac krát do roka. 

Diery v trávniku po aerifikácii

Diery v trávniku po aerifikácii

Stav kosačky – v neposlednom rade skontrolujte stav svojej kosačky. Kosačka by mala byť po zime vyčistená, odporúčame kosiace ústrojenstvo dezinfikovať dostupnými dezinfekčnými prostriedkami a najdôležitejšie je mať dostatočne nabrúsené nože kosiaceho ústrojenstva. Tupé nože ,,žujú´´ steblá tráv a poškodené pletivá tráv sa stávajú vstupnou bránou pre choroby trávnika.

Uvedené úkony vykonávame odborne, využívame profesionálnu techniku, kvalitné hnojivá a prostriedky. Budeme radi, ak nás kontaktujete ohľadom jarnej údržby závlahového systému a trávnika.

Váš tím HEMIS

info@hemis.sk

Miroslav Mihálik 0948 942 283

Martin Hebert 0948 781 590

Related Posts

2 komentáre

 1. Avatar
  Brianlot
  26. marca 2020

  Many thanks for sharing your excellent websites.

 2. Avatar
  Brianlot
  5. apríla 2020

  Thanks very valuable. Will share site with my pals.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *