Ako sa postarať o trávnik po zime?

Pripravili sme pre vás pár základných krokov, ktorými správne naštartujete svoj trávnik po zime.

Audit závlahy – ak máte závlahový systém jar je ideálnym obdobím na vykonanie auditu závlahy. Pozostáva z kontroly funkčnosti a efektívnosti závlahového systému. Pri audite sa kontroluje stav postrekovačov a trysiek, dostrek postrekovačov, rovnomernosť prekrytia, stav čerpadla, prípadné iné poruchy alebo chyby na závlahovom systéme. Správnosť nadstavenia a funkčnosti závlahy vo významnej miere ovplyvňuje kvalitu a stav trávnika v priebehu sezóny. Odporúčame nepodceňovať toto opatrenie.

Nerovnomerne zavlažený trávnik

Nerovnomerne zavlažený trávnik

Diagnostika stavu trávnika – diagnostika výskytu chorôb po zimnom období. Najčastejšou chorobou, ktorá sa na trávnikoch po zime vyskytuje je pleseň snežná (Fusarium nivale / Microdochium nivale / Monographella nivalis ). Paradoxne sa na trávnikoch môže vyskytovať aj v rokoch, kedy bola snehová prikrývka iba minimálna alebo sa nevyskytovala vôbec. Vzniká z dôvodu nesprávneho ošetrenia trávnika v jesenných mesiacoch – napríklad hnojenie trávnika na jeseň hnojivami s vysokým obsahom dusíka, nedostatok draslíka alebo ak nestihnete trávnik na jeseň poslednýkrát pokosiť a ponecháte porast príliš vysoký. Pleseň snežná sa radí medzi hubové ochorenia a jej výskyt a šírenie sa eliminuje aplikáciou fungicídnych postrekov s obsahom účinnej látky azoxystrobín. Registrovaných prípravkov v maloobchodných baleniach s touto účinnou látkou na trhu ubúda, preto odporúčame povolať si odborníkov, ktorí majú prístup k účinným postrekovým látkam.

Pleseň snežná v trávniku

Pleseň snežná v trávniku

Vyčistenie trávnika – z trávnika odporúčame na jar odstrániť všetky nečistoty – lístie, konáre, plody, šišky.

Vyrovnanie trávnika – vyrovnanie nerovností, dier, krtincov alebo kôpok po dážďovkách. Pri väčších nerovnostiach použite na vyrovnanie trávnikový substrát, pri menších nerovnostiach kremičitý piesok, prípadne zmes substrátu a piesku.

Kôpky po dážďovkách v trávniku

Kôpky po dážďovkách v trávniku

Vertikutácia trávnika – dôležitý úkon, ktorý sa vykonáva v jarných a jesenných mesiacoch z trávnika odstráni plsť, odumreté a suché časti trávnika a časti trávnika, ktoré boli prípadne napadnuté hubovým ochorením. Porast bude po tomto úkone lepšie prijímať živiny a vodu. Trávnik bude po tomto úkone vyzerať zničene, ale v priebehu nasledujúcich mesiacov sa vám odvďačí zdravým vzhľadom.

Hnojenie trávnika – na jar aplikujeme po vertikutácii do trávnika hnojivá s vyšším obsahom dusíka, ktorý trávnik naštartuje. Ideálne je voliť hnojivá, ktoré obsahujú okrem dusíka vyrovnaný podiel živín a mikroelementov. Na výber sú hnojivá s okamžitým účinkom alebo s postupným uvoľňovaním živín. Našou overenou variantou je aplikácia tekutého hnojiva s okamžitým účinkom a následne aplikácia granulovaného hnojiva s postupným uvoľňovaním živín. Táto kombinácia je u našich zákazníkov veľmi obľúbená. Pozor! Odporúčame používať kvalitné hnojivá a aplikátory na hnojivá pre zaručenie výsledného efektu rovnomerného pohnojenia. Pri nerovnomernej aplikácii dochádza k tvorbe ,,máp" na trávniku a môže dôjsť až k spáleniu trávnika.

Aerifikácia trávnika plnými hrotmi – úkon, pri ktorom sa do trávnika urobí veľké množstvo dier zabezpečí prevzdušnenie trávnika. Prostredníctvom vzniknutých dier sa do pôdneho profilu dostane vzduch a trávnik sa po zime ,,nadýchne ". Tento úkon taktiež vo významnej miere zabezpečí lepší príjem živín a vody trávnikom. Otvorenie pôdneho profilu aerifikáciou sa často využíva aj na dodatočnú aplikáciu mykoríznych prípravkov alebo  elementárnej síry, ktorá zabezpečuje znižovanie pôdneho pH. Viac o týchto prípravkoch nabudúce. 😉 Aerifikáciu je vhodné vykonávať viac krát do roka. 

Diery v trávniku po aerifikácii

Diery v trávniku po aerifikácii

Stav kosačky – v neposlednom rade skontrolujte stav svojej kosačky. Kosačka by mala byť po zime vyčistená, odporúčame kosiace ústrojenstvo dezinfikovať dostupnými dezinfekčnými prostriedkami a najdôležitejšie je mať dostatočne nabrúsené nože kosiaceho ústrojenstva. Tupé nože ,,žujú´´ steblá tráv a poškodené pletivá tráv sa stávajú vstupnou bránou pre choroby trávnika.

Uvedené úkony vykonávame odborne, využívame profesionálnu techniku, kvalitné hnojivá a prostriedky. Budeme radi, ak nás kontaktujete ohľadom jarnej údržby závlahového systému a trávnika.

Váš tím HEMIS

info@hemis.sk

Miroslav Mihálik 0948 942 283

Martin Hebert 0948 781 590

Related Posts

0 Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *