Zenová záhrada

Záhradu sme navrhovali v roku 2020 a budovali v roku 2021. Požiadavkou bola zenová záhrada. 

Použité sú materiály ako Corten, exotické drevo, kamene a štrky. Záhrade dominujú stálozelené tvarované dreviny, bonsaj, japonské driene, stálozelené trávy, nízke borovice a bambusy. Záhrada je mladá a ešte len sa začína rozvíjať a zapájať.

 Záhrada je mladá a ešte len sa začína rozvíjať a zapájať. 

Charakteristika ZENOVEJ ZÁHRADY

Zenová záhrada, známa aj ako japonská záhrada. Tieto záhrady sú navrhnuté tak, aby odrážali harmóniu, rovnováhu a jednoduchosť. Majú svoje korene v tradičnej japonskej kultúre a náboženskom vplyve zenového buddhizmu.

Kľúčové prvky zenovej záhrady:

  1. Piesok: Zenové záhrady sú často charakterizované použitím piesku alebo štrku na napodobnenie toku vody. Piesok je rýchlou metódou tvorby rôznych vzorov, ktoré symbolizujú prírodné prvky.

  2. Kamene: Veľké kamene sú umiestnené v záhrade, aby symbolizovali hory alebo ostrovy. Kamenné aranžmány sú dôležitým prvkom na dosiahnutie rovnováhy a harmonie v záhrade.

  3. Rastliny: Rastliny sa zvyčajne používajú v zenových záhradách v minimálnom množstve, pričom sú starostlivo vybrané, aby sa vytvorila jednoduchá a vyvážená estetika. Tráva, mach a kultivované stromy sú často preferovanými druhmi rastlín.

  4. Mosty a cesty: Niektoré zenové záhrady môžu obsahovať kamenné mosty alebo cestičky, ktoré vedú cez piesočné útvary a vytvárajú pocit postupného duchovného putovania.

Cieľom zenovej záhrady je poskytnúť priestor pre meditáciu a hlbokú reflexiu. Je to miesto, kde návštevníci môžu nájsť pokoj, aby si oddýchli od hektického tempa života. Preto sú zenové záhrady často vyhľadávané a obdivované pre svoju jednoduchosť, duchovnú atmosféru a estetiku.

Návrat hore